Staff

Staff may be contacted via e-mail using the system:
Full surname followed by first name initial, then @stfpewsey.co.uk 
e.g. A Teacher – teachera@stfpewsey.co.uk

Senior Leadership Team

HEADMASTER
Mr David Sibson BA Ed (Hons), Latin
BURSAR
Mrs Rosanna Brodie BSc (Hons) FCA, Clerk to the Governors
DEPUTY HEAD
Mr Jonty Butler BSc QTS, Designated Safeguarding Lead, Humanities Co-ordinator (Years 5 to 8)
DEPUTY HEAD (ACADEMIC)
Mrs Virginia Neal BSc (Hons) PGCE, Head of Maths
HEAD OF PRE-PREP
Mrs Amanda Pilgrim BA Hons PGCE, Reception Class Teacher
LITTLE SAINTS NURSERY MANAGER
Mrs Antonia Mahon, NNEB – Norland Dip

Teaching Staff


Mrs Rachel Ashman
BSc Hons PGCE EYPS PGCEY, Reception Teacher & EYFS Co-ordinator
Mrs Donna Belsey 
NVQ3, PE & Sports Coach, Swim Squad Co-ordinator, Teaching Assistant,  Before School Care Club
Mrs Ginny Bond
 BA Hons, SPLD Cert,  Learning Support Assistant
Ms Ciara Blackstock,
BSc, Cert Ed, Sports Coach
Mrs Abby Bracken
BA Hons PGCE, Head of Drama & LAMDA, Performing Arts
Mrs Julie Bray 
BSc PGCE, In-classroom Support Assistant
Mr Kevan Brown BA Hons BTEC QTS FIOS, Director of Sport, Maths, Leadership, Year 6 Tutor
Mrs Emma Butler
BA Hons PGCE, Head of Learning Support 
Mrs Victoria Cornwall-Legh
 BSc Hons, MSc Hons, IPGCE, Teaching Assistant (Prep Department), Before School Care Club
Miss Felicity Couse 
BA Hons PGCE EYPS,  Year 1 Class Teacher, Forest School Leader, Humanities Co-ordinator (Rec to Year 4)
Mrs Liz Elvins BSc Hons PGCE Dip SpLD, Learning Support Teacher
Mrs Lindsay Faber Dip Montessori, Teaching Assistant (Prep Department), Before School Care Club
Miss Rachel Fisher
BA Hons PGCE, Year 3 Class Teacher
Mrs Kay Francis BEd Hons, Director of Music, Year 5 Tutor, Performing Arts
Mr Alistair Graham
PE Dip, Sports Coach 
Mrs Joanne Granger 
NVQ3, Teaching Assistant (Pre-Prep)
Mrs Kate Griffiths
B Mus Hons PGCE ALCM, Assistant Director of Music, Nursery & Pre-Prep Music
Mrs Katy Hawkins,
BA Hons PGCE, Year 4 Class Teacher
Mrs Jessica Hesketh
BEd, BASc, Year 3 Class Teacher
Mrs Jo Martin
BA Hons PGCE, English, Maths
Mr Chris Murgatroyd
BEd Dip Higher Education, Head of English, Year 5 Tutor
Mr Matthew Osborne
BSc Hons PGCE, Year 4 Class Teacher
Mrs Sandra Parish
BA Hons PGCE, Head of French & Latin
Mrs Jo Parkes 
MA BEd Hons, Teaching & Learning Co-ordinator, Head of Art & DT, Year 8 Tutor
Mr Ryan Piper, Gap Student
Mrs Claire Plank
NVQ2, Teaching Assistant (Pre-Prep)
Mrs Amelia Shaw
BEd Hons, Learning Support Assistant
Mrs Claire Sibson
Cert Ed, Librarian
Mrs Katy Stacy 
BSc Hons PGCE, Head of Girls’ Sport
Miss Eleanor Tempest, Gap Student
Mrs Melanie Theobald NVQ3, Teaching Assistant (Pre-Prep)
Miss Michelle Turner
BA Hons PGCE, Year 2 Class Teacher, Chair of Eco Committee and Africa Link Committee
Mr Stephen Walton
BSc PGCE, Head of Science & STEAM, Year 7 Tutor 
Mrs Amelia White
Mont Dip, Learning Support Assistant
Mrs Milly Woodard 
BA Hons,  Junior French Teacher

 

 

Little Saints Nursery Staff

Miss Natasha Bishop Foundation Degree, EYP, Children’s Learning Development Adviser 
Miss Katie Brewer, EYP
Mrs Emma Burnet NNEBNorland Dip, EYP 
Mrs Karen Carey
Level 3 Diploma, EYP, SEND
Mrs Pia de Crausaz NVQ 3, EYP
Mrs Holly Hillier, EYP
Mrs Nikki Kimber
Level 5 Diploma, Deputy Nursery Manager, Room Leader Acorns, Nursery DSL
Miss India Kirby
Level 3 Diploma, Room Leader Little Buds
Ms Annemarie Martin,
EYP
Mr Jon Murphy-Gray NVQ 3, EYP
Mrs Suzanne Pattinson
NVQ 3, EYP
Miss Hayley Pearce
NVQ 3, EYP
Mrs Sarah Stringer NVQ3, EYP 
Mrs Angie Strong
NVQ2, EYP
Mrs Helen Taylor
BEd, EYP
Mrs Sarah Thorneycroft,
MSc, BSc (Hons), Nursery Administrator
Mrs Holly Van Lochem BA (Hons), PGCE, EYP, Outdoor Learning
Ms Jo-Anne Warman 
BSc (Hons), EYP, Behaviour Coordinator, Room Leader Little Oaks 
Mrs Jen Whant
Level 3 Diploma, Room Leader Saplings, Fire Safety Officer
Mrs Trudi Young
NVQ 3, EYP

 

Administrative Staff

Mrs Trisha Bentley, ACMA, Assistant Bursar
Mrs Carina Driscoll, School Secretary
Mrs Katharine Hulse, BSc (Hons), Marketing Manager
Mrs Georgie Knight, BA Ed Hons, Admissions Officer
Mr Allan MatthewsICT Network Manager
Mrs Danita Peacock, Headmaster’s PA

 

Support Staff

Mrs Angela Baish City & Guilds Advanced Catering, Catering Manager
Miss Lucy Baish, Catering Department
Miss Katie Brewer, Care Club Supervisor
Mrs Audrey Burch, Catering Department 
Mr Andrew Cundick,
 Premises & Grounds Keeper
Miss Michelle Geldard-Sheppard, Care Club Supervisor
Mr Clive Hibberd,
 General Caretaker
Mrs Melanie Lane, Domestic Staff
Miss Fiona Rawson, Catering Department
Mrs Sue Sands,
 Domestic Staff
Mrs Helen Sheppard,
 Uniform Shop Manager
Mrs Amy Singleton, Catering Department
Mr Adam Stephens, Estate Manager
Mrs Tracey Wood,
 Catering Department 

Visiting Staff


Ms Ciara Blackstock, Supply Teacher
Miss Rosemary Burn, Piano
Mr Neil Bromley, Fencing Coach

Mrs Diane Charlesworth AGSM FISM, Singing
Mr Tim Crouter BA Band Studies, Brass
Mr Mark Fricker, Judo Coach
Mr Sam Goffen, Guitar & Drums

Mrs Susie Hutchison, Flute
Ms Emily Isaac-Johnson, Cello
Mrs Julie Mettyear,
GGSM PGCE, Cello
Mrs Gwen Naylor, Supply Teacher
Mrs Helen Pysanczyn, Clarinet, Recorder and Saxophone
Mrs Sarah Sainsbury, Piano
Mrs Rachel Smith MSc BSc Hons DipCCS Cert MRCSLT MASLTIP, Speech & Language Therapist
Mrs Judy Weeks
CT AMBRSM, Piano