Staff

Staff may be contacted via e-mail using the system:
Full surname followed by first name initial, then @st-francis.wilts.sch.uk
e.g. A Teacher – teachera@st-francis.wilts.sch.uk

Senior Management Team

HEADMASTER
Mr David Sibson BA Ed Hons

BURSAR
Mrs Lisa Morriston
ACMA,  Clerk to the Governors

DEPUTY HEAD
Mr Jonty Butler
Bsc QTS, Year 6 Tutor, Humanities to Years 6 to 8

LITTLE SAINTS NURSERY MANAGER
Mrs Michelle Wigmore
 NNEB DPQS

DIRECTOR OF TEACHING AND LEARNING
Mr Graeme Smith
 BSc PGCE, Head of Maths, Head of Enrichment, Year 6 Tutor

HEAD OF PRE-PREP
Mrs Amanda Pilgrim
BA Hons PGCE, Year 1 Class Teacher

HEAD OF ACADEMIC ADMINISTRATION
Mr Kevan Brown
BA Hons BTEC QTS FIOS, Director of Sport, Maths to Years 6 &  7

Teaching Staff

Mrs Rachel Ashman BSc Hons PGCE EYPS PGCEY, Reception Teacher & EYFS Co-ordinator
Mrs Amanda Baker BEd Hons PGCDL, English & Maths Teacher (Years 5 & 6)
Mrs Donna Belsey 
NVQ3, Teaching Assistant (Pre-Prep Department), PE & Games Coach, Swim Squad Co-ordinator, Before School Care Club
Mrs Ginny Bond NVQ3,  Learning Support Assistant
Mrs Kim Bott 
B Mus Hons, Assistant Director of Music (Maternity Cover) 
Miss Charlotte Bowman, Gap Student
Mrs Julie Bray 
BSc PGCE, In Classroom Support Assistant 
Mrs Emma Butler BA Hons PGCE, Acting Head of Learning Support 
Mrs Marisa Cordery BA Hons, Teaching Assistant  (Pre-Prep Department)
Miss Felicity Couse BA Hons PGCE EYPS,  Year 3 Class Teacher
Mrs Liz Elvins BSc Hons PGCE Dip SpLD, Learning Support Teacher
Mrs Lindsay Faber Dip Montessori, Teaching Assistant (Prep Department), Before School Care Club
Miss Rachel Fisher, Teaching Assistant (Prep Department), Before School Care Club
Mrs Kay Francis, 
BEd, Director of Music 
Mr Alistair  Graham PE Dip, Boys’ Sport Coach (Years 3 to 8)
Mrs Joanne Granger NVQ3, In-classroom Support Assistant (ICSA)
Mrs Emma Gregson-Burt BA Hons PGCE,  Director of Drama, LAMDA, Humanities to Year 5 & 6, English to Years 7 & 8
Mrs Kate Griffiths B Mus Hons PGCE ALCM, Assistant Director of Music, Haybrook Music
Mrs Jessica Hesketh
BEd, BASc, Year 3 Form Teacher, Games Years 5 to 8
Mrs Alison Humphries BA Hons PGCE, Junior Prep Teacher
Mrs Jo Martin BA Hons PGCE, Years 3 & 4 Co-ordinator, Year 4 Form Teacher
Mr Chris Murgatroyd BEd Dip Higher Education, Head of English and RS, Year 7/8 Form Tutor, Boys’ Sport, Humanities to Years 7 & 8
Mr Matthew Osborne, Gap Student
Mrs Sandra Parish BA Hons PGCE, Head of French, Head of Latin
Mrs Jo Parkes 
MA BEd Hons, Head of Art & DT, Year 7/8 Form Tutor, Art to Years 3 to 8, ICT Year 4
Mrs Claire Plank NVQ2, Teaching Assistant (Pre-Prep)
Mrs Claire Sibson Cert EdLibrarian
Mrs Katy Stacy BSc Hons PGCE, Head of Girls’ Sport, PE and Games Years 3 to Year 8, Maths to Year 5
Miss Elaine Terry BEd Hons, Year 2 Class Teacher, Chair of Africa Link Committee
Mrs Melanie Theobald NVQ3, EYFS and  Pre-Prep Teaching Assistant
Miss Michelle Turner BA Hons PGCE, Year 2 Class Teacher, Chair of Eco Committee, Pre-Prep PE and Games
Mr Stephen Walton BSc PGCE, Head of Science, Year 5 Form Teacher
Mr Ed Watson BA Hons PGCE, Head of History & ICT, Year 5 Form Teacher, ICT Development Co-ordinator, Boys’ Games’
Mrs Amanda Weston, Learning Support Teacher
Mrs Amelia White Mont DipLearning Support Assistant
Mrs Milly Woodard BA Hons,  Junior French Teacher

Little Saints Nursery Staff

Mrs Charlotte Angus, BEd, EYP 
Miss Caroline Bassett,
NVQ3, Room Leader Saplings
Mrs Emma Burnet,
 NNEBNorland Dip, EYP 
Mrs Caroline Dale, BA Hons QTS, EYP
Mrs Janette Groom, EYP
Miss India Kirby, Level 3 Diploma, EYP 
Miss Rosie Kirby, NVQ3, EYP 
Mrs Antonia Mahon, NNEB – Norland Dip, Deputy Nursery Manager, Room Leader Little Buds
Mr Jon Murphy, NVQ 3, Room Leader Acorns
Miss Kitty Stagg, BA QTS Hons, EYP 
Mrs Sarah Stringer, NVQ3, EYP 
Mrs Angie Strong, NVQ2, EYP
Mrs Helen Taylor, BEd, EYP 
Mrs Jen Whant, Level 3 Diploma, EYP
Mrs Trudi Young,
NVQ 3, EYP

Administrative Staff

Mrs Jo Beddall Teaching SEN Cert, Headmaster’s PA, Touch Typing  Co-ordinator, Alumni, Fundraising & Events Officer
Ms Laura BriscallMarketing Manager
Mrs Elaine JamesSchool Secretary
Mrs Georgie Knight BA Ed Hons, Admissions Officer
Mr Allan MatthewsICT Network Manager
Ms Wendy Spencer CAT, Assistant Bursar

Support Staff

Mrs Angela Baish City & Guilds Advanced Catering, Catering Manager
Mrs Audrey BurchCatering Department 
Mr Mark BurdgeEstate Manager
Miss Marcia CrookeCatering Department
Mr Andrew CundickPremises & Grounds Keeper
Mrs Janette Groom, Care Club Supervisor
Mr Clive HibberdGeneral Caretaker
Mrs Melanie Lane, Domestic Staff
Miss Fiona Rawson, Catering Department
Mrs Sue SandsDomestic Staff
Mrs Helen SheppardUniform Shop Manager
Mrs Jenny SpanswickCatering Department
Mrs Tracey WoodCatering Department

Visiting Staff

Mr Jim Bateman, Guitar & Drums
Mrs Lyndsay Bateman, Guitar & Ukulele
Mrs Abigail Bracken,
BA Hons PGCE,  Lamda Teacher
Mrs Anya Bellamy CT ABRSM, Woodwind
Mr Neil Bromley, Fencing Coach

Mrs Christine Body BA Hons PGCE, Piano
Mrs Diane Charlesworth AGSM, Singing
Mr Tim Crouter BA Band Studies, Brass
Mr Mark Fricker, Judo Coach
Miss Iona Hassan BA Hons PGDipMus, Violin
Mrs Cheryl Heuston, Ballet
Mrs Jill Schell BMus Hons PGCE, Piano
Mrs Rachel Smith MSc BSc Hons DipCCS Cert MRCSLT MASLTIP, Speech & Language Therapist
Mrs Judy Weeks CT ABRSM,  Piano